Inteligencja moralna

Od dłuższego czasu testy badające inteligencję IQ nie są powszechnie używane w biznesie.

Dziś podkreślać należy jak ważna jest inteligencja moralna (Moral Intelligence MQ), która jest blisko związana z inteligencją emocjonalną EQ. Najważniejsze cechy charakteryzujące osobę o wysokiej inteligencji moralnej jest odpowiedzialność za to co robi i co mówi, sympatyczność, komunikacja oparta na szacunku do innych, komunikacja oparta na tolerancji zwłaszcza w odniesieniu do różnic kulturowych w biznesie, a tych jak wiemy, jest sporo.

Unikaj małych białych kłamstw

Większość z nas doskonale rozpoznaje u innych oznaki mijania się z prawdą. Spóźnił się, bo… były korki;  nie zrobił prezentacji na czas, ponieważ…  zachorowało dziecko;  nie odpowiedział na maila, bo…  go nie otrzymał. Jeśli tak sprawnie rozpoznajemy kłamstwa u innych dlaczego naiwnie sądzimy, że wszyscy pozostali są pozbawieni tej intuicji?

Mniej wymówek i tłumaczeń, więcej odpowiedzialności

Odpowiedzialność za słowa i czyny nie polega jedynie na przyznaniu się do popełnienia błędu. Błędy oczywiście zdarzają się wszystkim. Odpowiedzialność to moralny obowiązek odpowiadania za złożone obietnice: pomocy w przygotowaniu raportu, wysłania oferty do jutra, oddzwonienia do kontrahenta w umówionym terminie. Wskazówka: rozważnie oceniaj swoje możliwości czasowe i własne umiejętności, nie obiecuj jeśli nie masz 100% pewności, że posiadasz odpowiednie zasoby do realizacji zadania.

Komunikacja

Komunikuj się w oparciu o szacunek, zwłaszcza w przestrzeni publicznej. Piszę w przestrzeni publicznej, ponieważ większość internautów zna i stosuje zasady eleganckiego zachowania w realnym świecie. Małą czy większą szpileczkę wbić potrafi prawie każdy człowiek, o wysokim MQ kontroluje swoje emocje. Bądź bardziej tolerancyjny i sympatyczny, to działa.

Walcz ze stresem

Stres, choć dotyczy nas wszystkich, jest największym niszczycielem inteligencji emocjonalnej i moralnej. W stresie robimy i mówimy rzeczy, których często żałujemy latami. By móc pielęgnować nasze relacje, często zdobywane latami, musimy nauczyć się wygrywać ze stresem. Dbaj o swój BQ (Body Intelligence), wsłuchuj się w siebie, odpoczywaj, przechowuj dobre wspomnienia. Dobre odżywianie i odpoczynek mogą zdziałać więcej w biznesie niż kilkudniowe szkolenie „Jak budować dobre relacje” lub „Jak osiągnąć sukces w biznesie”.