Jak to jest z tą marką osobistą?
Madame

Pod pojęciem marki osobistej kryje się cała masa obszernych zagadnień rozwoju.

Nie różni się to mocno od tworzenia marki produktu czy marki pracodawcy, poza szczegółem, że chodzi o naszą osobę, nasze życie i naszą potrzebę osiągnięcia sukcesu. Nie definiuję sukcesu, każdy z nas ma jego własną interpretację, ale pewnym jest, że każdy z nas o jakimś marzy.

Dla nikogo nie jest już tajemną wiedzą, że każdy jest marką wyjątkową dla kogoś, a większość osób zdaje sobie już sprawę z potrzeby jej budowania. Tyle, że ten proces jest różnie rozumiany i interpretowany, a warto potraktować go ze szczególną uwagą. Dbać o jak największy skarb, jak własne dziecko, jak drogocenną roślinę na pustyni. I nigdy nie iść na skróty.

Silna marka osobista przyciąga uwagę, wyróżnia się, jest warta tego by o niej mówić. I to te elementy nadają jej rozgłos. Tylko odrobiny szczęścia potrzeba, by od marzeń przejść do ich realizacji. Więc jak to jest z tą marką osobistą?

Wszystkie mniejsze i większe projekty zaczynają się od planu. Nasze podróże, budowa domu, nawet obraz zaczyna swoje życie od wstępnego szkicu. Czy więc projekt moje życie- moja marka nie zasługuje na podobną atencję i zaangażowanie? Jak najbardziej- odpowiemy z przekonaniem lub intuicyjnie.

Jedno wymaga szczególnego podkreślenia – marka nie może być marketingową kreacją. Nie możesz nauczyć się sztucznych zachowań, mówić coś czego nie chcesz, pokazywać coś w co nie wierzysz, (prze)ubierać, jak tego nie chcesz. Ma ukazywać Ciebie – kim jesteś, co robisz, jakie masz wartości, zalety, ale i niedoskonałości. I szlifować to, co masz na naturalnie wysokim poziomie. A jeśli twój wewnętrzny glos podpowiada ci, że coś wymaga zmiany, zmień to. I niech to będzie twoja osobista przemiana. Idea zabrzmiała nieco filozoficznie, ale praca nad marką jest już bardziej narzędziowa. Wymaga planowania, zatem klawiatury lub ołówka! Bo to pierwszy etap.

Wizja i wartości

Wszystko zaczyna się od wizji i wartości. Jeśli nie mamy wizji, a tym bardziej zestawu wartości, możemy równie dobrze rozsiąść się wygodnie w fotelu i czekać lub płynąć w nieznanym kierunku. Wizja nie musi być dopracowana w szczegółach, to raczej projekcja naszego wyobrażenia o sobie w ustalonej przyszłości. Ale niezmiernie ważna. By ją stworzyć należy udać się w świat marzeń, porzucić myślenie o tym, gdzie jesteśmy teraz i jakie są dziś realia. Do tego wszystkiego dodać szczyptę odwagi, bo bez niej trudno będzie wspinać się wysoko, a zamiast tego wybierzemy górkę o niskim nachyleniu. A wartości? To piękne drogowskazy. To właśnie to, co jest dla Ciebie w życiu ważne, tak ważne, że nie pójdziesz z nimi na kompromis. Trudno powiedzieć, czy stworzenie wizji jest łatwe czy trudne. Jednym przychodzi to z łatwością, projektują ją z dużą swobodą, zapuszczają się bez skrępowania w najdalsze zakątki, inni przeciwnie. Moje doświadczenie z klientami jednak pokazuje, że duża część ma z jej projekcją ogromne problemy. A bez tego trudno pójść dalej. Trudno przygotować listę celów z konkretną datą ich realizacji.

Autentyczność

Kolejny poradnik jak odnieść sukces. Kolejna konferencja, jak być człowiekiem sukcesu. 20 prostych wskazówek, co robić by zarobić milion. Jak się ubierać? Kiedy wstawać rano i od czego zacząć dzień by, być jak John X.? Jak przestać się bać wystąpień publicznych? Można mnożyć bez końca. Tu ważna jest inspiracja, a nie kopiowanie zachowań. Być może jest idealny zestaw cech, które determinują sukces, ale o ile idealne zestawy być może istnieją, my idealni raczej nie będziemy. Bo idealni dla kogo? Dla wszystkich? To po prostu niemożliwe. W procesie budowania silnej marki potrzebny jest zestaw naszych mocnych stron i ich doskonalenie. Bo warto postawić na te atrybuty naszej marki, które mamy na naturalnie wysokim poziomie. Nie chodzi o wymuszoną zmianę. Jeśli czujemy, że coś chcielibyśmy zmienić, powinno wynikać to z naszych wewnętrznych przekonań. Ludzie poszukują w nas unikatowych wartości, które są również dla nich cenne. Wyobraźmy sobie, że poszukujemy człowieka kreatywnego. Jego osobistą obietnicą wartości jest kreatywność i to właśnie tego poszukujemy na naszej drodze. Czy warunkiem koniecznym jest również posiadanie przez niego umiejętności śpiewania albo wysportowana sylwetka albo znajomość zagadnień ekonomii? Raczej nie przeszkodzi, ale czy zaszkodzi? Jego marce osobistej zaszkodzi fakt, że obiecał coś unikatowego, a przesłał szablonowego. Nie takiej kreatywności poszukiwaliśmy na rynku. Stawiajmy na autentyczność, oszlifujmy diamentową rzadkość i ogłośmy światu. To po to nasze otoczenie będzie ustawiać się w kolejce. I staniemy się dla niego ważni. I o to właśnie chodzi. Dajemy światu to co w nas cenne i jednocześnie cenne dla otoczenia. Czy to wystarczy? Niekoniecznie, ale to bardzo dobry początek.