Opakowanie to za mało

Jak zacząć budowanie własnej marki według koncepcji 4x”O”?

Moja strategia procesu budowania marki przebiega według schematu: odkryj, oszlifuj, opraw i opakuj.

Większość ludzi zaczyna od opakowania. Można i tak. Jednak korzyść z takiego podejścia będzie niewielka. To oczywiste, że jeśli nie ma wyjątkowego, doskonałego produktu to nawet najlepsze pudełko, piękny papier i wstążka nie zniweluje rozczarowania po jego otwarciu.

Klient chce dostać obietnicę wartości. Opakowanie wspomaga oczekiwanie na właściwą niespodziankę. Jeśli dostanie tylko opakowanie, to rozczarowany odejdzie i nigdy nie wróci.

Tak więc opieranie strategii budowania marki na opakowaniu nie przyniesie długotrwałych korzyści, może nawet przyniesie więcej strat niż gdybyśmy nie mieli na markę pomysłu wcale.

Zanim więc rozpoczniesz poszukiwania pomysłu na rozwój swojej marki musisz odpowiedzieć sobie na kilka elementarnych pytań.

  1. Jakie umiejętności, wiedza, doświadczenie, cechy osobowości sprawiają, że jestem postrzegany jako wspaniały?

  2. W jakich sytuacjach i z jakimi problemami ludzie przychodzą do mnie po radę? Czy proszą o pomoc przy raportach, pisaniu, tworzeniu grafiki czy optymalizacji kosztów? Jeśli zastanowisz się jaki problem jesteś w stanie rozwiązać swoim bliskim, znajomym, klientom będziesz wiedział co jest wysoko oceniane przez Twoje otoczenie. Będziesz też wiedział czego ludzie o Tobie nie wiedzą. A to najlepszy dowód, że oprawa Twojej marki czyli komunikacja jest do poprawy.

  3. Co powoduje, że jesteś postrzegany jako wyjątkowy, unikatowy? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Większość ludzi nie odnajduje w sobie niczego szczególnego i wartego podkreślenia. Nawet jeśli tak jest, podpowiedzi usłyszysz od swojego otoczenia. Wsłuchuj się z uwagą- to może być niewielki ale ważny drobiazg. To może być Twój sposób rozwiązywania problemów, umiejętność słuchania, łamania barier czy umiejętność motywowania i inspirowania innych. Być może Twoją unikatową wartością będzie chęć niesienia pomocy albo pragmatyczne podejście do problemu, może szczerość albo otwartość na ludzi. Znajdź jedną unikatową wartość a będziesz wiedzieć jak się wyróżnić. Pamiętaj- to musi być autentyczne, prawdziwe, przekazywane z ust do ust.

  4. Kim są Twoi konkurenci? Trudno opracować dobrą strategię nie znając otoczenia. Jeśli nie wiesz jakie wartości dają inni jak odpowiesz sobie na pytanie co czyni mnie wyjątkowym?

To dopiero początek. Odkrywanie. Może zająć tydzień, miesiąc, może Ci zająć nawet rok. Jeśli jednak przejdziesz etap odkrywania zwycięsko, dalsze zadanie będzie łatwiejsze.

Następny krok to oszlifowanie a kolejnym oprawienie w odpowiednie narzędzia komunikacji swojej marki, ale o tym przy innej okazji niedługo :-)