Personal Branding – konkurencja i klienci

W ostatnim numerze magazynu rozpoczęłam opisywanie pierwszych kroków w długim procesie budowania własnej marki. Dziś nadszedł czas na kolejne etapy. Wiesz już, Droga Czytelniczko, jakie są Twoje cele. To etap najważniejszy. Jako przedsiębiorca musisz się teraz zastanowić, co wyróżnia Cię spośród konkurencji i nie tylko.

TWOI POTENCJALNI KLIENCI

By być kobietą sukcesu i realizować założone przez siebie cele, nie wystarczy posiadanie silnej marki. Oczywiście, bez tego szanse na sukces są znikome, ale poza tym potrzebna jest wiedza, do kogo będziesz adresować swój komunikat, by móc łatwiej, taniej i celniej korzystać ze środków masowego przekazu.

Co więc powinniśmy zrobić? W pierwszej kolejności zastanowić się, kto mógłby być zainteresowany naszą usługą. jeśli posiadasz salon kosmetyczny, zastanów się, kto potrzebuje takich usług. Nie wystarczy założyć, że klientką będzie kobieta. czy każda kobieta? Czy mieszkając w Krakowie, warto rozpowszechniać swój komunikat w Warszawie czy Sopocie? czy zastanawiałaś się kim jest ta kobieta, jak lubi spędzać czas wolny, czy poznałaś już jej zainteresowania, czy wiesz co lubi czytać, jakie magazyny kobiece kupuje? I dalej, co ogląda, gdzie jeździ na wakacje, a może istotne, jakie ma wykształcenie?

Stwórz szczegółowy obraz idealnej klientki. Gdy poznasz ją bliżej, będziesz wiedziała, w jaki sposób do niej dotrzeć.

TWOJA KONKURENCJA

W jaki sposób wyróżnić się na rynku, jeśli nie wiemy nic o punkcie odniesienia. najważniejsze pytania, na które warto znaleźć odpowiedzi, to:

  • Czy potrafisz wymienić z imienia i nazwiska osoby (lub nazwy firm), z którymi konkurujesz?
  • Czy oferujecie bardzo podobne usługi, czy są znaczące różnice?
  • Co sprawia, że klienci uważają Twoje usługi za lepsze od innych?
  • Co powoduje, że Twój biznes rożni się od konkurencji?

Dlaczego odpowiedzi na powyższe pytania są ważne? Jest wiele powodów. By zyskać przewagę nad konkurencją, musimy wiedzieć, co nas wyróżnia, co powoduje, że inni postrzegają nas jako wyjątkowych. Silna marka i unikatowe usługi czy produkty dają możliwość zyskania premii ekstra i uniknięcia pułapki, jaką jest niska cena. Jeśli powielamy istniejące biznesy i nie budujemy własnej marki, za jakiś czas okaże się, że biznes nie przynosi dochodów. Prowadzenie przedsiębiorstwa to jak jazda na rowerze: albo jedziesz do przodu, albo się przewracasz. Nie ma opcji stania w miejscu.

Jest jeszcze jeden powód, dla którego warto znać konkurencję. Być może, choć to rzadkie przypadki (a dlaczego- to już oddzielny temat), warto połączyć siły. Największą przeszkodą w rozwijaniu firmy stanowi brak wystarczającego kapitału. Jeśli dwie małe firmy zaczną ze sobą współpracować, uzupełnią się wzajemnie, wzbogacą o nowe produkty, szanse na sukces znacznie wzrosną.

WSPÓŁPRACA

I ostatni powód. Nie do każdej konkurencji należy podchodzić jak do rywala, z którym toczymy nieustanną walkę o klienta. Czasami warto wymienić się doświadczeniem. Oczywiście, wymiana ta okaże się najlepsza, jeśli firmy bezpośrednio nie rywalizują na tym samym rynku. Odniosą się do własnej historii. Jestem certyfikowanym strategiem personal brandingu, pomagam kobiecym małym i średnim firmom w ich rozwoju. Zaproponowałam osobie z Holandii wymianę wzajemnych doświadczeń. Efekt był taki, że propozycja nabrała kolorów i znacząco przyczyniła się do poprawy jakości i wyników naszej pracy.

Jeśli maja Panie jakieś pytania, zachęcam do pisania an adres: kontakt@annaszubert.com lub zamieszczenia komentarza pod tekstem.