Wolisz poszukiwać czy być poszukiwanym? Zdobądź żółtą koszulkę lidera!

Zmiana staje się stałą…

W ostatnich dziesięciu latach średnia długość pracy w jednej firmie skróciła się. Szacuje się, że pracownik zmienia pracę raz na trzy lata. Według badań ExecuNet menadżerowie pracujący w korporacjach pozostawali w jednej firmie przez 3,6 roku w 2005, a jeszcze w 2002 wartość ta wynosiła 4,1. Warto też zauważyć, że niektóre zawody są bardziej narażone na wahania. Takim przykładem są stanowiska kierownicze wyższego szczebla w działach marketingu, gdzie średni czas pracy spadł do niespełna dwóch lat.

Zestawmy te dane ze średnim czasem poszukiwania pracy na stanowiska kierownicze. Nie podążając za badaniami, a jedynie będąc pilnym obserwatorem rynku bądź dyskusji na portalach np. LinkedIn mogę założyć, że czas ten oscyluje w granicach od pół roku do nawet dwóch lat, z każdym miesiącem stając się coraz większym obciążeniem psychicznym dla poszukującego.

Trzy i pół roku pracy – pół roku przerwy – trzy lata pracy – półtora roku przerwy. Taki scenariusz staje się coraz bardziej realny we współczesnym świecie szybkich zmian. Pojęcie pewności pracy zostało zastąpione elastycznością zatrudnienia.

Czy to jedyny możliwy scenariusz?

Jeśli świat pracy i zatrudnienia się zmienia, nie możemy stać w miejscu. Oznacza to, że pracownicy na każdym szczeblu organizacji muszą świadomie zarządzać swoją karierą. Zbyt dużo ludzi myśli o bezpieczeństwie zamiast o możliwościach. By osiągnąć sukces i czuć satysfakcję dobrze byłoby zmienić myślenie o drodze do sukcesu i zaprojektować swoją własną mapę. Budowanie własnej marki zajmuje sporo czasu, ale jest niezwykle opłacalne.

Jaką pracę otrzymasz wysyłając zwyczajnie poprawne CV, będąc absolwentem zwyczajnej, średniej uczelni i posiadając przeciętne doświadczenie jeśli wszystko to w niczym nie odróżnia Cię spośród setek zwyczajnych, poprawnych CV spełniających wstępne kryteria? Jaką wartość chcesz wnieść do organizacji? Co Cię wyróżnia?

15 sekund. Tyle mniej więcej czasu zajmuje pierwsza ocena CV. Czy masz pewność, że właśnie Twoje CV przejdzie pozytywnie pierwszą selekcję czy jednak masz wątpliwości?

Jesteś swoim szefem?

Jeśli chcesz sterować swoją karierą musisz zacząć myśleć jak szef. Zacznij szukać możliwości rozwoju, decyduj które stanowisko jest dla Ciebie najlepsze (zamiast liczyć, że zostaniesz wybrany), kontroluj swój marketing, obecną pozycję na rynku. Zastanów się jaką unikatową wartość niesiesz dla swoich klientów-pracodawców i czy klienci-pracodawcy pragną to kupić.

Sprawdź. Przeanalizuj pierwsze 3 strony w Google wpisując swoje imię i nazwisko.  Jeśli są rzadkie masz dodatkowego asa, ale też łatwiej reputację stracić. Policz ile razy pojawia się Twoje nazwisko na pierwszej stronie, na drugiej i trzeciej. Policz ile wskazań nie należy do Ciebie. Czy masz negatywne komentarze? Czy zamieszczone opinie i informacje opisują Cię tak jak chciałbyś być postrzegany?

Porównaj wyniki
Jeżeli na pierwszej stronie odnajdziesz siebie przynajmniej trzy razy – świetnie!
Jeżeli jesteś na pierwszym miejscu, na pierwszej stronie – perfekcyjnie!